


Dlaczego warto się zarejestrować?
Dzięki rejestracji otrzymasz od rabat na każdy produkt w naszym sklepie internetowym w wysokości 2%. Zachęcamy do korzystania z oferty. Dodatkowo będziesz zawsze na bieżąco informowany odnośnie nowych produktów i promocji. Zarejestruj i przekonaj się!

Oświetlenie rowerowe
Oświetlenie do roweru
Obowiązkowe elementy oświetlenia roweru (czyli takie , za których brak wg Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 1.04.1999 możemy dostać mandat)
■ Co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub pulsującym światłem, lampka przednia na baterie albo dynamo.
■ Co najmniej jedno światło czerwone odblaskowe (pasywne).
■ Co najmniej jedno światło tylne.
■ Jeżeli konstrukcja roweru uniemożliwia sygnalizowanie zjazdu ręką, musi on mieć kierunkowskazy.
Kiedyś w oświetleniu roweru używano lamp olejowych lub karbidowych , z czasem, wraz z rozwojem techniki wprowadzona lampki elektryczne czerpiące energię z dynama (prądnicy) przyczepionej do koła. Idąc dalej z duchem czasu zwyczajne wolframowe żarówki wyparły żarówki kryptonowe i halogenowe (dużo mocniejsze, ale też pobierające kilka razy więcej energii niż wolframowe). W tym momencie jesteśmy w erze oświetlenia diodami LED (długi czas świecenia, niski pobór prądu).
Lampa przednia
Ma dwie funkcje, po pierwsze sprawia, że rowerzysta jest widoczny dla pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka, po drugie oświetla drogę rowerzyście, dlatego bardzo ważne jest aby była ona odpowiednio mocna. Można je montować do kierownicy (te na obejmę), do szelek plecaka lub części garderoby (na klips) lub gumowe do każdej części roweru, na którą będzie pasować. Lampki zasilane są zazwyczaj bateriami lub akumulatorem, chociaż w rowerach miejskich zdarza się jeszcze dynamo.
Lampy tylne
Służą temu żeby rowerzysta był widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie muszą generować tak mocnego światła jak lampy przednie, ale ważne jest aby rower był dostatecznie widoczny. Montowane są najczęściej na sztycy siodełka, ale mogą być umieszczone w różnych miejscach tak jak lampy przednie, za pomocą klipsów, gumek, obejm, itd.
Czołówki
Lampy montowane na kask lub bezpośrednio na głowę za pomocą specjalnych pasków. Ciekawe rozwiązanie, ponieważ światło lampki pada tam gdzie akurat patrzy rowerzysta, oświetla dokładnie to miejsce, które chce zobaczyć. Jednak nie można stosować jej na drogach, gdyż jest za wysoko, rozporządzenie dopuszcza oświetlenie na wysokości do 1,5.
Odblaski
Jest to oświetlenie rowerowe bierne, ma być widoczne z odległości 150 metrów, czerwony odblask tylny jest obowiązkowym elementem wyposażenia roweru, jeżeli nie jest zamontowany fabrycznie można za grosze dokupić go w sklepie. Białe odblaski przednie, nie należą do elementów obowiązkowych, ale sprawiają, ze rower jest bardziej widoczny od przodu. Na kołach często znajdują się odblaski pomarańczowe, dzięki którym rowerzysta jest widoczny z boku, podobne pomarańczowe odblaski montowane są na pedałach.